STRONA ARCHIWALNA
Instytut Technologii Elektronowej
hbar
Kliknij, aby otrzymac polska wersje językowa Click here for English Language O Instytucie Organizacja i dzialalnosc Projekty Europejskie Fundusze strukturalne Zamowienia_Publiczne Tu znajdziesz numer telefonu i adres poczty elektronicznej osoby, której szukasz Biuletyn Informacji Publicznej ISO 9001
hbar
   
O Instytucie
Informacja_ogolna
Historia Instytutu
Nagrody
Osiagniecia
Oferta
Materiały promocyjne
Biblioteka
Lokalizacja
StrategiaHR
PROJEKTY
Logo Pol-HEMT Logo Pol-HEMT
MNSDIAG InTechFun
Centrum Nanofotoniki
Smart Frame
NANOHEAT Logo
MINTE Logo

ITE jest członkiem:
MATERIAŁY PRASOWE
SMART FRAME: Innowacyjne technologie Europy czekają na firmy 2012-12-12
SMART FRAME: Innowacyjne technologie Europy czekają na firmy Europa Środkowa dąży do usprawnienia transferu wysoko rozwiniętych technologii do przemysłu. Jednym z kroków w tę stronę jest projekt SMART FRAME, nowe przedsięwzięcie realizowane przez siedmiu partnerów naukowych i przemysłowych z pięciu państw regionu.


Wdrażanie nowoczesnych technologii wymaga połączonego wysiłku naukowców, inżynierów i przedsiębiorców. Zadanie jest szczególnie trudne z uwagi na wysoce innowacyjny charakter podejmowanych przedsięwzięć. W efekcie problem z transferem naprawdę zaawansowanych technologii do przemysłu dotyczy praktycznie wszystkich państw, nawet tych, które silnie inwestują w różnego typu centra rozwoju technologii. Aby zachęcić światy nauki i przemysłu do intensywniejszej, interdyscyplinarnej współpracy oraz efektywniejszego gospodarowania wiedzą, parki technologiczne i instytucje naukowe Austrii, Czech, Niemiec, Polski i Węgier postanowiły połączyć siły we wspólnym projekcie SMART FRAME (www.smart-frame.eu).

"Często słyszy się opinie, że polskie instytucje naukowe pozyskują za mało finansowania z przemysłu. To nieporozumienie, bo przy tych porównaniach bierze się dane zagraniczne dotyczące finansowania wszystkich przedsięwzięć badawczych. Tymczasem nawet w Niemczech, czołowej gospodarce świata, poziom finansowania instytucji naukowo-badawczych ze źródeł publicznych sięga 60%, czyli jest podobny jak w Polsce", mówi dr Piotr Dumania z Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie, krajowy koordynator projektu SMART FRAME. Co więcej, partnerzy naukowi zainteresowani wdrożeniami nierzadko mają związane ręce z uwagi na obwarowania prawne dotyczące ich własnej działalności badawczej.
"W innych państwach sytuacja wcale nie wygląda inaczej. Tak naprawdę wszyscy mamy bardzo podobne problemy", zauważa dr Dumania.

W projekcie SMART FRAME, finansowanym z funduszy europejskich, uczestniczy siedmioro partnerów: park technologiczny ecoplus i firma PROFACTOR GmbH z Austrii, Centrum Innowacyjności Południowych Moraw z Czech, Karlsruhe Institute of Technology z Niemiec, Instytut Badań Komputerów i Automatów Węgierskiej Akademii Nauk, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz Instytut Technologii Elektronowej z Warszawy.

Głównym celem SMART FRAME jest ułatwianie kontaktów między podmiotami gospodarczymi i naukowymi, zwłaszcza zajmującymi się przedsięwzięciami o podobnym charakterze technologicznym. Do najważniejszych zadań projektu należy utworzenie ponadnarodowych platform wymiany wiedzy i doświadczeń oraz ustanowienie sieci regionalnych węzłów technologii, a także inicjowanie projektów badawczych z udziałem instytucji badawczo-rozwojowych. Realizowane w ramach projektu akcje informacyjne będą sygnalizowały dostępność określonych technologii i wiedzy oraz ułatwiały kontakt z firmami zainteresowanymi ewentualną współpracą. Przewiduje się m.in. zorganizowanie specjalizowanych warsztatów tematycznych.

Partnerzy naukowi projektu SMART FRAME dysponują najbardziej zaawansowaną wiedzą i technologiami m.in. z zakresu inżynierii materiałowej, inżynierii powierzchni oraz budowy czujników-aktuatorów. Z kolei parki technologiczne uczestniczące w projekcie, w tym również niemieckie i austriackie, mają zaplecze przemysłowe pozwalające realnie myśleć o wprowadzaniu w życie nowatorskich idei.

"Każdy z partnerów SMART FRAME odpowiada za działania na terenie swojego regionu. Znamy jednak dokładnie możliwości naukowo-techniczne i przemysłowe wszystkich partnerów projektu i nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie konieczności zaangażować w określone przedsięwzięcie partnerów zagranicznych., wyjaśnia dr Dumania i podkreśla: .Najbardziej zależy nam na stymulowaniu rozwoju wspólnych, ponadnarodowych, ukierunkowanych rynkowo przedsięwzięć, w które zaangażowane będą firmy i jednostki badawcze. Mamy silne podstawy by przypuszczać, że zaproponowane w ramach projektu SMART FRAME metody współpracy zaowocują powstaniem naprawdę innowacyjnych firm typu spin-off".

20 i 21 lutego przyszłego roku w Warszawie, w siedzibie Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk, odbędzie się realizowana w ramach SMART FRAME konferencja "Micro- and nano- systems technology for modern industrial applications". Zostaną na niej m.in. zaprezentowane rezultaty prac interdyscyplinarnego projektu badawczego, w którym opracowano kilka innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych z zakresu mikro- i nanosystemów do zastosowań w chemii i diagnostyce biomedycznej. Wykonane w ramach projektu demonstratory mogą być przedmiotem wdrożenia (http://www2.ite.waw.pl/mnsdiag/). Zaplanowano także prezentacje małych i średnich firm z sektora hi-tech, które albo szukają partnerów i kooperantów, albo oferują własne, wysoko specjalizowane usługi. W konferencji będą uczestniczyć partnerzy projektu z Niemiec, Austrii, Czech i Węgier, którzy mogą ułatwić kontakty z firmami ze swojego regionu. Udział w konferencji jest bezpłatny.


Powrót |  PDF Polski | 
Lipiec 2024
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna

ZAKŁADY NAUKOWE
PARTNERZY
LOGO LOGO LOGO LOGO LOGO LOGO